ZASTAVENÍ NA VÝSTAVĚ - NAIVNÍ ROBERT SMOLÍK

Loutky z inscenací Naivního divadla Liberec

Jičínský rodák Robert Smolík (1977) vystudoval scénografii na Katedře loutkového a alternativního divadla na pražské DAMU a od roku 2004 zde působí jako pedagog.

Patří k nejoceňovanějším a zároveň nejvytíženějším scénografům v oblasti českého loutkového divadla. Spolupracuje s profesionálními divadly a soubory v ČR i v zahraničí (Naivní divadlo Liberec, Divadlo Minor Praha, Divadlo Drak Hradec Králové, Buchty a loutky, Handa Gote a řada dalších).

Je držitelem mnoha ocenění za scénografie z festivalů Mateřinka a Skupova Plzeň.

Podílel se též na loutkách pro film Kuky se vrací, za film Čertí brko byl v roce 2018 spolu s Henrichem Borárosem nominován na Českého lva v kategorii filmová scénografie.

Aktuálně se věnuje práci ve skupině Škrobotník, Šlundra a Šibrová. Působí také jako výtvarník a aktivista v rodném městě Jičíně.

Výstava představuje loutky Roberta Smolíka, které vznikly pro inscenace Naivního divadla Liberec v letech 2004 až 2022 (Pohádka o srdci z kamene, Zrzavý Orm, Až opadá listí z dubu, O beránkovi, který spadl z nebe, Šššš. Šššš. Hůůů. Haf! Hvězdný posel a další).

Výstava je realizována v Severočeském muzeu v Liberci.