O festivalu

MATEŘINKA je festival profesionálních loutkových divadel, který se jako jediný v České republice a široko daleko v Evropě, zaměřuje výhradně na tvorbu pro nejmenší diváky. Do festivalového programu, který je výběrový, jsou zařazována představení statutárních divadel, nezávislých souborů, privátních skupin i sólistů.

MATEŘINKA je festival s nezanedbatelnou tradicí. Jeho vznik se datuje rokem 1972, kdy byla pod tímto názvem uspořádána v Liberci první česká národní přehlídka tohoto zaměření. Místem konání bývalo (střídavě) město Liberec a České Budějovice. Od roku 1991 se pořádá jen v Liberci, a to každým druhým rokem.

MATEŘINKA je soutěžní festival. V jeho závěru jsou oceňovány individuální výkony v nejzdařilejších inscenacích, vybrané odbornou porotou. V jeho závěru jsou na návrh odborné poroty odměňovány individuální výkony v nejzdařilejších inscenacích. 

MATEŘINKA nabízí pestrý doprovodný (nesoutěžní) program. V rámci něho je možné zhlédnout i nejzajímavější "neloutkové" inscenace pro nejmenší, pouliční produkce, ukázky práce KALD pražské DAMU atp. Nedílnou součástí festivalu jsou i výstavy, koncerty, workshopy či večerní ukázky z tvorby pro dospělé publikum v podání pořádajícího NDL.

MATEŘINKA zve pravidelně zahraniční hosty. Ze Slovenska zde hostovalo Štátné bábkové divadlo z Bratislavy, Divadlo na Rázcestí z Banské Bystrice, Divadlo PIKI, KBT Poprad, Staré divadlo Karola Spišáka v Nitře a Divadlo Odivo z Banské Bystrice,  z Polska soubory BIS, Banialuka a Panstwowy Teatr Animacji, skupina Mukamas z Finska, Théâtre des Petites Âmes, Theatre L´Illusion a Les Sages Fous z Kanady, Theatre Triangle a Shadow Play Theatre KAKASHI-ZA z Japonska, Theater Taptoe a De Spiegel Theatre Antwerpen z Belgie, Figurina Bábszínház, Lavender Theater Cserkut, Vojtina Bábszínház, Bóbita Bábszínház a Kabóca Bábszínház z Maďarska, Train Theatre z Izraele, z Německa Kammertheater Neubrandenburg a Puppentheater am Meininger Theater, Erfreuliches Theater z Erfurtu a Helios Theatre z Hammu, Norwich Puppet Theatre z Velké Británie a Lutkovno gledališče Maribor a Lutkovno gledališče Ljublana ze Slovinska, Figurentheater Margrit Gysin ze Švýcarska, Théâtre du Risorius a Theatre Amalys z Francie, El Teatre de L´Home Dibuixat ze Španělska, Staffan Björklunds Teater ze Švédska, Teater Blik SØnderho z Dánska.

 

HISTORIE FESTIVALU MATEŘINKA


Mateřinka 2009 – 2019 (Kniha o historii festivalu)
Mateřinka 1972 - 2009 (Kniha o historii festivalu)  


Mateřinka 2023 (bulletin)

Mateřinka 2023 (plakát)
     

Mateřinka 2021 (bulletin)

Mateřinka 2021 (plakát)
 
Mateřinka 2019 (bulletin)

Mateřinka 2019 (plakát)

Mateřinka 2017 (bulletin)

Mateřinka 2017 (plakát)
 
Mateřinka 2015 (bulletin)

Mateřinka 2015 (plakát)

Mateřinka 2013 (bulletin)

Mateřinka 2013 (plakát)
 
Mateřinka 2011 (bulletin)

Mateřinka 2011 (plakát)

Mateřinka 2009 (bulletin)

Mateřinka 09 (plakát)
 
Mateřinka 2007 (bulletin)

Mateřinka 07 (plakát)

Mateřinka 2005 (plakát)

Mateřinka 2003 (plakát)

Mateřinka 2001 (plakát)

Mateřinka 1999 (plakát)

Mateřinka 1997 (plakát)

Mateřinka 1995 (plakát)

Mateřinka 1993 (plakát)

Mateřinka 1991 (plakát)