PREZENTACE KANADA – MEXIKO – USA: LOUTKÁŘSKÉ FESTIVALY

mezinárodní prezentace

Tři významné loutkářské festivaly, konající se na území Severní a Střední Ameriky, představí na Mateřince osobně jejich ředitelé a zakladatelé: Louisa Lapointe (Kanada),  Miguel Gutierrez (Mexiko) a Blair Thomas (USA).

Festival de Casteliers, který se koná v samém srdci kanadského Montrealu, byl založený v roce 2006. Je pořádán každoročně po dobu pěti dnů v průběhu březnových jarních školních prázdnin. Program nabízí jak výběr toho nejlepšího z kanadských loutkových produkcí, tak i špičková zahraniční představení.

Mezinárodní loutkový festival Guadalajara, který navázal na experimentální loutkářský workshop Luna Morena, se koná od roku 2005 jako bienále. Mexická Guadalajara hostí týdenní přehlídku, která si klade za cíl propagovat loutkářské umění formou realizace mezinárodních projektů. Patří k předním festivalům v Latinské Americe, ve svém programu kombinuje avantgardní i tradiční představení loutkového divadla.

Chicagský mezinárodní loutkový festival byl založen roku 2015 coby bienále a v současnosti je největší loutkářskou přehlídkou v USA. Během 11 dnů konání festival nabízí zhruba dvacet představení z desítky zemí, a to publiku o celkovém počtu přesahujícím 14 000 diváků.

Během festivalu se uskuteční zasedání Komise pro mezinárodní festivaly UNIMA.