RADUJME SE, VESELME SE, FESTIVAL BUDE!

Ve dnech 15. až 19. června 2021 se do Liberce sjedou profesionální loutkáři nejen z České republiky, ale i ze zahraničí, aby v rámci festivalu Mateřinka představili výběr toho nejlepšího ze současného loutkového divadla pro děti předškolního věku. Letošního 26. ročníku se zúčastní osmnáct vybraných divadel, nezávislých skupin a sólistů. Kromě čtrnácti českých přijedou i čtyři soubory z Portugalska, Španělska a ze Slovenska. Během pěti festivalových dní mohou návštěvníci zhlédnout bezmála padesát představení určených nejen dětem předškolního věku, ale také nejmenším divákům od dvou let.

Hrát se bude na různých místech po celém Liberci. Kromě Naivního divadla, Malého divadla a Divadla F. X. Šaldy proběhne část festivalu pod širým nebem, zejména na náměstí Dr. E. Beneše, ale také v zahradách Jedličkova ústavu a Oblastní galerie. Jedno z večerních představení se dokonce uskuteční v originálním prostředí horolezecké arény v bývalém lomu v Mlýnské ulici. Ochuzeni nezůstanou ani diváci v Jablonci nad Nisou a Turnově, kde pro mateřské školy zahraje pražský soubor Buchty a loutky a královéhradecké Divadlo U staré herečky.

Kromě loutkového divadla se mohou obyvatelé Liberce a okolí těšit na bohatý doprovodný program v podobě výstav, koncertů a loutkářských dílen. Součástí festivalu jsou také odborné teatrologické diskuze a projekce animovaných filmů v rámci tzv. Ozvěn ANIfilmu. Mateřinku tradičně zahájí v úterý odpoledne slavnostní průvod masek a kostýmů za doprovodu hudebního uskupení Dunka Boys.

Ve středu 16. června odpoledne bude opakovaně na náměstí Dr. E. Beneše k vidění tradiční portugalské loutkové divadlo Teatro Dom Roberto v podání Josého Gila. Ve 20:00 hodin festivalovou náladu před radnicí rozproudí koncert skvělého Big´O´Bandu pod taktovkou Marka Ottla. Po celou dobu konání Mateřinky zakotví na náměstí také sloní vzducholoď Elefantelin s malou audio-vizuální instalací uvnitř.

Závěrečnou tečku za festivalem učiní v sobotu 19. června v 18:00 hodin v Divadle F. X. Šaldy pražské Studio DVA Divadlo svým představením Malý princ. V titulní a jediné roli úspěšné hudebně-divadelní adaptace jednoho z nejznámějších příběhů moderní světové literatury se představí Jan Cina.

Mateřinka je festival profesionálních loutkových divadel, který se jako jediný v České republice a široko daleko v Evropě zaměřuje výhradně na tvorbu pro nejmenší diváky. Do festivalového programu, který je soutěžní, jsou vybírána představení statutárních divadel, nezávislých souborů, privátních skupin i sólistů. Z nich na závěr navrhne odborná porota k ocenění ta nejzdařilejší. Mateřinka je festival s nezanedbatelnou tradicí, jehož historie se začala psát v roce 1972.

Festival bude slavnostně zahájen v úterý 15. června v 16:00 hodin, zakončení a vyhlášení nejzdařilejších inscenací proběhne v sobotu 19. června v 15:00 hodin, v obou případech za účasti čelních představitelů Statutárního města Liberec a Libereckého kraje.

Pořadateli festivalu Mateřinka jsou: Naivní divadlo Liberec a Statutární město Liberec za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury a Libereckého kraje.

Festival podpořila řada partnerů z privátní sféry, jejichž loga jsou uvedena na propagačních materiálech a díky kterým budou moci být uděleny i finanční ceny nejlepším tvůrcům.