NA MATEŘINCE SE HRAJE I PRO BATOLATA

Festival Mateřinka, jak už název napovídá, je určen především dětem předškolního věku z mateřských škol. Pro ně během festivalového týdne od 18. do 22. června 2019 zahraje svá představení 21 vybraných českých a zahraničních divadelních souborů. Vedle této hlavní divácké kategorie se letos na festivalu objeví ve větším počtu také inscenace věnující se těm úplně nejmenším – batolatům. Na ně ve své tvorbě myslí i Naivní divadlo Liberec, které s velkým úspěchem již několik let uvádí představení O beránkovi, který spadl z nebe, k němuž v březnu tohoto roku přibylo neméně oblíbené Šššš. Šššš. Hůůů. Haf!

Nyní, díky festivalu Mateřinka, mají rodiče jedinečnou šanci zhlédnout se svými dětmi další inscenace, které představují to nejlepší z tvorby pro děti od 1 roku do 3 let, a to v podání celkem pěti špičkových českých a evropských divadel. Slovo „zhlédnout“ by však bylo v tomto případě lépe nahradit příznačnějším „zažít“, neboť půjde o představení interaktivní, prožitková, s minimem slov, zato s maximem vjemů, která dětem přiblíží okolní svět skrze jejich smysly a prožitky. Divadelní jeviště se v tu chvíli promění v jednu velkou hernu, místo, kde dětská fantazie nezná hranic, kde je možné zkoumat, poznávat, cítit a prožívat.

Diváci mohou vybírat hned ze šesti takových inscenací. Ve středu 19. června od 8:30 a 10:00 hodin se v Malém divadle představí Divadlo loutek Ostrava s inscenací Bato a Lato, týž den odpoledne zahraje opět dvakrát (v 15:00 a 17:00 hodin) pražské Studio Damúza své něžné trashpunkové představení pro batolata s názvem Moment! Letošního festivalu se zúčastní také belgický Theater De Spiegel z Antverp, jehož dvě výjimečné produkce pro nejmenší Zvídavost a Toto není kniha můžete vidět ve čtvrtek 20. a v pátek 21. června na jevišti Naivního divadla a v prostorách Základní umělecké školy. V pátek odpoledne se společně s Divadlem rozmanitostí z Mostu vydáme na batolecí cestu z dětského pokojíčku až na konec světa, a to v rámci inscenace Výlet (14:00 a 16:00 hodin). Šňůru batolecích představení pak zakončí v sobotu 22. června polský Teatr Lalek z Wroclawi, který vás ve dvou dopoledních časech (9:00 a 11:00 hodin) zavede do amazonského deštného pralesa, jenž se stal inspirací pro představení Džungle.

Vstupenky na jednotlivé akce mohou diváci rezervovat na webových stránkách festivalu Mateřinka v sekci program nebo osobně na pokladně Naivního divadla. Všechna uvedená představení se vzhledem ke své specifičnosti odehrávají v komorních prostorách s omezenou kapacitou míst, přičemž s ohledem na plnohodnotný prožitek je nezbytné vždy respektovat uvedená věková doporučení.