MATEŘINKA NABÍDNE PESTRÝ DOPROVODNÝ PROGRAM

U příležitosti festivalu se uskuteční hned dvě výstavy, které jsou věnovány jak jinak než loutkám. V liberecké Malé výstavní síni je až do září možné navštívit expozici s názvem ŠŠŠ. HŮŮ. HAF… NDL! Zde si mohou zájemci zblízka prohlédnout scénu ze stejnojmenné úspěšné inscenace s vláčky, překrásně řezanými loutkami pejsků a modelem funkční železnice. V prostorách baru a bývalé kuřárny Naivního divadla je pak k vidění výstava loutek sochaře, řezbáře a loutkoherce Petra Kavana, známého zejména skulpturami ze žuly a sadami dřevěných loutek z pohádek, historie či mytologie, který je jako autor a řezbář celého loutkového ansámblu podepsán pod novou hrou Naivního divadla – Boj o oheň.

Na loutky se však děti nemusí jen dívat, rovnou si je totiž samy vlastnoručně vyrobí. Pod vedením zkušených výtvarníků Kamila Bělohlávka a Báry Hubené proběhne během Mateřinky celkem pět workshopů zaměřených na práci se dřevem. Tvořit se bude v ateliéru Naivního divadla a v zahradě Jedličkova ústavu. Svá díla si malí umělci odnesou domů.

K festivalu Mateřinka neodmyslitelně patří také koncerty. Zatímco ve středu 16. června ve 20:00 hodin na náměstí Dr. E. Beneše zahraje skvělý Big´O´Band pod taktovkou kapelníka Marka Ottla, čtvrteční večer bude patřit hudebnímu uskupení SOK – Skoro opravdické kapele – složené z herců i neherců Naivního divadla vystupující pod vedením korepetitora Míry Ošance. Ta ve 20:00 hodin ve Studiu NDL představí svůj divadelně-hudební projekt Jukebox.

Součástí doprovodného programu jsou rovněž filmové projekce v rámci tzv. Ozvěn ANIfilmu, během kterých budou představeny tři z vítězných snímků loňského ročníku mezinárodního festivalu ANIFLM, který se od roku 2019 každoročně koná v Liberci.

Závěrečnou tečku za festivalem učiní pražské Studio DVA Divadlo, které v sobotu 19. června v 18:00 hodin uvede v Divadle F. X. Šaldy svou úspěšnou inscenaci Malý princ. V titulní a jediné roli originální hudebně-divadelní adaptace jednoho z nejznámějších příběhů moderní světové literatury se představí Jan Cina.